TV 2 dezvăluie: Ea va fi gazda Turneului

0
63

Rikke Møller Pedersen va fi noua prezentatoare a transmisiunii de la TV 2 a cursei de ciclism Tour de France Femmes, care va avea loc în ultima săptămână din iulie.Michael Stærke și Lars Bak vor comenta cele opt etape dificile, care, printre altele, îi aduc pe cicliști în vârful legendarului munte Tourmalet.

A fost în centrul atenției la Jocurile Olimpice, la Campionatele Mondiale și la Campionatele Europene, iar acum Rikke Møller Pedersen își va încerca și ea norocul ca prezentatoare TV la un eveniment sportiv major.

În această vară, ea îi va ghida pe danezi în cea de-a doua ediție a Turului Franței Feminin.

TV 2 scrie într-un comunicat de presă.

– Este greu să ții mâinile pe volan, spune Rikke Møller Pedersen, care prezintă zilnic emisiunile de știri sportive de la TV 2 și care are un trecut de înotător de elită, și continuă:

– La fel ca mulți alți danezi, iubesc Turul și am aplaudat ca un nebun când Cecilie Uttrup Ludwig a câștigat etapa a treia vara trecută.etapă vara trecută, la prima ediție a Tour de France Femmes.

Noua gazdă a Turului speră ca ‘cursa captivantă pe etape’ să ia amploare în anii următori.

Opt etape în sudul Franței

Turul Franței Feminin 2023 constă în 956 de kilometri pe opt etape și se va desfășura imediat după Turul Franței masculin, de duminică 23 până duminică 30.până duminică 30 iulie.Iulie .

Cecilie Uttrup Ludwig și ceilalți cicliști danezi se pot aștepta la provocări interesante în Turul Franței Feminin, care va începe în Masivul Central.

Finish at the top of the Tourmalet

Drumul va fi un amestec de etape plate și accidentate, înainte ca în etapa a 7-a să se ajungă la munte.Câmpul ajunge în munți în etapa a 7-a, cu o etapă regină explozivă de 90 de kilometri.Mai întâi, cicliștii vor traversa Col d’Aspin înainte de a termina pe legendarul Col du Tourmalet – 17 kilometri epuizanți cu o pantă medie de 7,3.

8.și ultima etapă cuprinde un contratimp de 22 de kilometri în Pau, în Pirinei.Aceasta este o disciplină care nu a fost în meniu anul trecut.

Turul Franței Feminin 2023 va avea 24 de echipe, extinzându-se de la șase la șapte rideri în acest an.

În acest an vor fi în total 168 de rideri în cursă.

– ‘Tour de France Femmes completează luna iulie cu ciclism de clasă mondială de pe drumurile de țară franceze’, spune John Jäger, redactor-șef de ciclism și handbal la TV 2, și continuă

– Anul trecut, danezii au manifestat un interes deosebit pentru prima ediție, care s-a ridicat la înălțimea așteptărilor, fiind o cursă plină de evenimente, cu o mare victorie de etapă daneză.Sperăm că cea de-a doua ediție a Tour de France Femmes va fi la fel de bună.

victorie de etapă a danezilor în premieră

Cecilie Uttrup Ludwig a devenit cea mai bine plasată daneză în primul Tur al Franței Feminin, când vara trecută s-a clasat pe locul șapte la general și a smuls o victorie de etapă pe parcurs.

Julie Leth a terminat pe locul 81, în timp ce Emma Norsgaard a fost nevoită să se retragă după o căzătură serioasă în etapa a 5-a.etapă.

Turul Franței Feminin este organizat de Amaury Sport Organisation (ASO), care organizează și Turul Franței masculin.

Când cursa pe etape a fost lansată anul trecut, a fost pentru prima dată din 1989 când a fost organizată o cursă oficială a Turului Franței pe etape pentru femei.În perioada 2014-2021, organizatorii Turului Franței au organizat cursa de o zi ‘La Course’ în diferite versiuni și formate.

Tour de France Femmes 2023 începe duminică, 23 iulie. 23 iulie și poate fi urmărit pe TV 2 și TV 2 PLAY.